Simplicity
Javelin 22/50
Lawn tractor · 2006–2008 · 22 hp
SimplicityJavelin 22/50
The Simplicity Javelin 22/50 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2008. It features a Briggs & Stratton Intek engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Intek |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear EZT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Height | 38 in (96 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 590 lbs (267 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x6.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
50" Mower deck
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|