Simplicity
Lancer 17
Lawn tractor · 2003–2005 · 17 hp
SimplicityLancer 17
The Simplicity Lancer 17 is a lawn tractor manufactured from 2003 to 2005. It features a Briggs & Stratton 31F777 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 31F777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 30.6 ci (501 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K46 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 83 in (210 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 49 in (124 cm) |
| Wheelbase | 38 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 525 lbs (238 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x6.00-6 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" Mower deck
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|