Simplicity
Landlord 14
Lawn tractor · 1992–1993 · 14 hp
SimplicityLandlord 14
The Simplicity Landlord 14 is a lawn tractor manufactured from 1992 to 1993. It features a Kohler engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.3 ci (398 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K210-A |
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 3.88 qts (3.7 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 15 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 51.5 in (130 cm) |
Weight
| Weight | 670 lbs (303 kg) |
|---|---|
| Shipping | 670 lbs (303 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|