Simplicity
Landlord 20 DLX
Lawn tractor · 1998–2001 · 20 hp
SimplicityLandlord 20 DLX
The Simplicity Landlord 20 DLX is a lawn tractor manufactured from 1998 to 2001. It features a Vanguard 351777 engine, and power steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 351777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.75 ci (569 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K71 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Front Type | optional |
|---|---|
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
Dimensions
| Length | 75.25 in (191 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 52.25 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 560 lbs (254 kg) |
|---|---|
| Shipping | 560 lbs (254 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4.25 gal (16.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
50" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|