Simplicity
Landlord 9HP
Lawn tractor · 1964–1965 · 9 hp
SimplicityLandlord 9HP
The Simplicity Landlord 9HP is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1965. It features a Briggs & Stratton 243431 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 243431 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.94 ci (392 cc) |
| Bore | 3.06 in (78 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 9 hp (6.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
| Available Options | 3-speed gear, 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 34 in (86 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 44.5 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 680 lbs (308 kg) |
|---|---|
| Shipping | 680 lbs (308 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|