Simplicity
Legacy 24.5
Lawn tractor · 1999–2003 · 24 hp
SimplicityLegacy 24.5
The Simplicity Legacy 24.5 is a lawn tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Briggs & Stratton DM 950 engine, and two-post available steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton DM 950 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal-shaft inline |
| Displacement | 58.1 ci (952 cc) |
| Bore | 2.87 in (73 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 24 |
| Power Gross | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Power Rated | 24.5 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sundstrand 15U |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Transmission Description | Sundstrand 15 hydrostatic with Peerless 2600 transaxle. |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Oil Type | ATF F |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 3 gpm (11.4 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 950 psi (65.5 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Rear Lift | 450 lbs (204 kg) |
Dimensions
| Length | 78.75 in (200 cm) |
|---|---|
| Width | 44.75 in (113 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
| Height Rops | 76.5 in (194 cm) |
| Wheelbase | 55 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 8 in (20 cm) |
Weight
| Weight | 845 lbs (383 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 6 gal (22.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kwik-Way Backhoe |
|---|