Simplicity
Legacy XL 27
Lawn tractor · 2004–2015 · 27 hp
SimplicityLegacy XL 27
The Simplicity Legacy XL 27 is a lawn tractor manufactured from 2004 to 2015. It features a Kohler CH740 engine, and two-post folding optional steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CH740 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.24 ci (725 cc) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Compression Ratio | 9 |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Torque Peak | 40 lb-ft (54.2 Nm) |
| Torque Peak | 2,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.1 qts (2 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K92 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 8.4 qts (7.9 L) |
| Oil Type | Type F ATF |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 300 psi (20.7 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
| Clutch | electro-magnetic |
Hitch
| Rear Type | 1 (limited) |
|---|---|
| Rear Lift | 300 lbs (136 kg) |
| Hitch Control | non-positional control |
Dimensions
| Length | 81 in (205 cm) |
|---|---|
| Width | 47.25 in (120 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
| Wheelbase | 58.5 in (148 cm) |
Weight
| Weight | 980 lbs (444 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.5-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding optional |
|---|
Cab
| Cab | optional hard-side weather cab |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kwik-Way Backhoe |
|---|