Simplicity
Legacy XL 27LC
Lawn tractor · 2004–2016 · 27 hp
SimplicityLegacy XL 27LC
The Simplicity Legacy XL 27LC is a lawn tractor manufactured from 2004 to 2016. It features a Kawasaki FD750D engine, and two-post folding optional steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FD750D |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 45.5 ci (745 cc) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 8.5 |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Torque Peak | 43 lb-ft (58.3 Nm) |
| Torque Peak | 2,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.1 qts (2 L) |
| Coolant Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K92 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 8.4 qts (7.9 L) |
| Oil Type | Type F ATF |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 300 psi (20.7 bar) |
Hitch
| Rear Type | 1 (limited) |
|---|---|
| Rear Lift | 300 lbs (136 kg) |
| Hitch Control | non-positional control |
Dimensions
| Length | 81 in (205 cm) |
|---|---|
| Width | 47.25 in (120 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
| Wheelbase | 58.5 in (148 cm) |
Weight
| Weight | 1,030 lbs (467 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.5-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding optional |
|---|
Cab
| Cab | optional hard-side weather cab |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kwik-Way Backhoe |
|---|