Simplicity
Legacy XL 33
Lawn tractor · 2017–2021 · 33 hp
SimplicityLegacy XL 33
The Simplicity Legacy XL 33 is a lawn tractor manufactured from 2017 to 2021. It features a Briggs & Stratton 54E177 engine, and two-post folding steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 54E177 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 54.68 ci (896 cc) |
| Bore | 3.37 in (86 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Rated | 33 hp (24.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K92 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
| Clutch | electric |
Hitch
| Rear Type | I * Limited |
|---|
Dimensions
| Length | 81 in (205 cm) |
|---|---|
| Width | 45 in (114 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.00x8.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 26.00x12.0-12 |
Fuel
| Capacity | 6 gal (22.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|