Simplicity
Prestige 25
Lawn tractor · 2007–2009 · 25 hp
SimplicityPrestige 25
The Simplicity Prestige 25 is a lawn tractor manufactured from 2007 to 2009. It features a Kohler CV730S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV730S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.2 ci (724 cc) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K71 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 666 lbs (302 kg) |
|---|---|
| Shipping | 666 lbs (302 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 24x12-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|