Simplicity
Prestige 27
Lawn tractor · 2007–2012 · 27 hp
SimplicityPrestige 27
The Simplicity Prestige 27 is a lawn tractor manufactured from 2007 to 2012. It features a Briggs & Stratton 49T877 engine, and power steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 49T877 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 49.4 ci (809 cc) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K72 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|