Simplicity
Prestige 30
Lawn tractor · 2012–2013 · 30 hp
SimplicityPrestige 30
The Simplicity Prestige 30 is a lawn tractor manufactured from 2012 to 2013. It features a Briggs & Stratton 49M877 engine, and power steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 49M877 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 49.4 ci (809 cc) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K71 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-magnetic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 500 |
| Charging Amps | 16 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Height | 50 in (127 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 815 lbs (369 kg) |
|---|---|
| Shipping | 815 lbs (369 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|