Simplicity
Regent 14H
Lawn tractor · 1996–1999 · 14 hp
SimplicityRegent 14H
The Simplicity Regent 14H is a lawn tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Kohler Command CV14S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler Command CV14S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.3 ci (398 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K56 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 200 |
| Charging Amps | 15 |
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 450 lbs (204 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|