Simplicity
Regent 15G
Lawn tractor · 2002–2004 · 15 hp
SimplicityRegent 15G
The Simplicity Regent 15G is a lawn tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a Briggs & Stratton Intek engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Intek |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 30.63 ci (502 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless MST 205 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 455 lbs (206 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|