Simplicity
Regent 16G
Lawn tractor · 1997–1998 · 15 hp
SimplicityRegent 16G
The Simplicity Regent 16G is a lawn tractor manufactured from 1997 to 1998. It features a Briggs & Stratton 28N707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 28N707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 15.5 hp (11.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless MST 205 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67.75 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 35 in (88 cm) |
| Height | 41.25 in (104 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 450 lbs (204 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|