Simplicity
Regent 16H
Lawn tractor · 1997–2004 · 16 hp
SimplicityRegent 16H
The Simplicity Regent 16H is a lawn tractor manufactured from 1997 to 2004. It features a Kohler Command CV16S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler Command CV16S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 26 ci (426 cc) |
| Bore | 3.55 in (90 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K56 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 445 lbs (201 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.5-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|