Simplicity
Regent 18/38
Lawn tractor · 2006–2009 · 18 hp
SimplicityRegent 18/38
The Simplicity Regent 18/38 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a Kohler SV540 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler SV540 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 32.6 ci (534 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3.38 in (86 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K46 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 430 lbs (195 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|