Simplicity
Regent 19.5/38
Lawn tractor · 2010–2011 · 19 hp
SimplicityRegent 19.5/38
The Simplicity Regent 19.5/38 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2011. It features a Briggs & Stratton 31Q677 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 31Q677 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 30.5 ci (499 cc) |
| Bore | 3.57 in (91 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 19.5 hp (14.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K46Z |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Charging Amps | 15 |
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 502 lbs (227 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" Mower deck
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|