Simplicity
Regent 22/42
Lawn tractor · 2014–2024 · 22 hp
SimplicityRegent 22/42
The Simplicity Regent 22/42 is a lawn tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Briggs & Stratton Intek engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Intek |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear T2-HP |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | soft-side weather cab optional |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|