Simplicity
Regent 23/46
Lawn tractor · 2010–2011 · 23 hp
SimplicityRegent 23/46
The Simplicity Regent 23/46 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2011. It features a 23 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K46 HD |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 585 lbs (265 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x10.0-8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | open operator station |
|---|
Attachments
46" Mower deck
| Mower Deck | 46 in (116 cm) |
|---|