Simplicity
Regent EX 25/48
Lawn tractor · 25 hp
SimplicityRegent EX 25/48
The Simplicity Regent EX 25/48 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton Professional engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Professional |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K46 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x10-8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|