Simplicity
Serf 515
Lawn tractor · 5 hp
SimplicitySerf 515
The Simplicity Serf 515 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 130000 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 130000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 12.57 ci (206 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Rated | 5 hp (3.7 kW) |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Type | manual recoil |
| Oil Capacity | 0.9 qts (0.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 51.5 in (130 cm) |
|---|---|
| Width | 26 in (66 cm) |
Weight
| Weight | 257 lbs (116 kg) |
|---|---|
| Shipping | 257 lbs (116 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 4.80/4.00x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
28" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 28 in (71 cm) |
|---|