Simplicity
Serf 525
Lawn tractor · 5 hp
SimplicitySerf 525
The Simplicity Serf 525 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 130000 engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 130000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 12.57 ci (206 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Rated | 5 hp (3.7 kW) |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 0.9 qts (0.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Available Options | 3-speed gear |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 51.5 in (130 cm) |
|---|---|
| Width | 26 in (66 cm) |
Tires & Tracks
| Rear Ag | 4.80/4.00x8 |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
2" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 2 in (5 cm) |
|---|