Simplicity
Serf 535
Lawn tractor · 1970–1972 · 5 hp
SimplicitySerf 535
The Simplicity Serf 535 is a lawn tractor manufactured from 1970 to 1972. It features a Briggs & Stratton 130000 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 130000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 12.57 ci (206 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Gross | 5 hp (3.7 kW) |
| Power Rated | 5 hp |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Oil Capacity | 0.9 qts (0.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 51.5 in (130 cm) |
|---|---|
| Width | 26 in (66 cm) |
| Height | 32 in (81 cm) |
| Wheelbase | 37.3 in (94 cm) |
Weight
| Weight | 228 lbs (103 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.5 gal (1.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
28" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 28 in (71 cm) |
|---|