Simplicity
Sovereign 18H
Lawn tractor · 1993–2000 · 18 hp
SimplicitySovereign 18H
The Simplicity Sovereign 18H is a lawn tractor manufactured from 1993 to 2000. It features a Kohler CH18 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CH18 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 38 ci (622 cc) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 36.9 in (93 cm) |
| Height | 39.7 in (100 cm) |
| Wheelbase | 50.7 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 689 lbs (312 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|