Simplicity
Stallion ZT2561
Lawn tractor · 2001–2005 · 25 hp
SimplicityStallion ZT2561
The Simplicity Stallion ZT2561 is a lawn tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Kohler CV730S engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV730S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.2 ci (724 cc) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear BDP-10A/TF-024 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 81 in (205 cm) |
|---|---|
| Height | 54 in (137 cm) |
Weight
| Weight | 1,245 lbs (564 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-10 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Attachments
61" Mower deck
| Mower Deck | 61 in (154 cm) |
|---|