Simplicity
SunRunner 12G
Lawn tractor · 1987–1989 · 12 hp
SimplicitySunRunner 12G
The Simplicity SunRunner 12G is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1989. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 490 lbs (222 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 4.1/3.5-4 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|