Simplicity
SunStar 20
Lawn tractor · 1987–1997 · 20 hp
SimplicitySunStar 20
The Simplicity SunStar 20 is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1997. It features a Kohler M20 engine, and hydraulic power steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler M20 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled opposed-twin |
| Displacement | 46.98 ci (770 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 6.6 |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Air Cleaner | dual element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,400 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sunstrand 15 |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Oil Type | ATF F |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Rear Type | 2000 optional |
|---|---|
| Front Type | pulley |
Hitch
| Rear Type | 0 optional |
|---|
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Width | 38.25 in (97 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 51 in (129 cm) |
Weight
| Weight | 873 lbs (395 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4.25 gal (16.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|