Simplicity
Wonder Boy II
Lawn tractor · 4 hp
SimplicityWonder Boy II
The Simplicity Wonder Boy II is a lawn tractor. It features a Clinton 1290 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and reverse.
Engine
| Engine | Clinton 1290 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 10.2 ci (167 cc) |
| Bore | 2.47 in (63 mm) |
| Stroke | 2.13 in (54 mm) |
| Power Rated | 4 hp (3 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Clinton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Duomatic |
| Gears | 2 forward and reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x2.50 |
|---|---|
| Rear Ag | 4.00x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
24" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 24 in (60 cm) |
|---|