Simplicity
Yeoman 648
Lawn tractor · 8 hp
SimplicityYeoman 648
The Simplicity Yeoman 648 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 53.5 in (135 cm) |
|---|---|
| Width | 30 in (76 cm) |
| Height | 33 in (83 cm) |
| Wheelbase | 36.5 in (92 cm) |
| Rear Tread | 21.5 in (54 cm) |
Weight
| Weight | 288 lbs (130 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16-7.50x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|