Simplicity
ZT1500 21/42
Lawn tractor · 21 hp
SimplicityZT1500 21/42
The Simplicity ZT1500 21/42 is a lawn tractor. It features a 21 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 1 |
|---|---|
| Power Rated | 21 hp (15.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear EZT |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 190 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 530 lbs (240 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00x4.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.00x8.50 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|