Simplicity
ZT1500 22/42
Lawn tractor · 2014–2015 · 22 hp
SimplicityZT1500 22/42
The Simplicity ZT1500 22/42 is a lawn tractor manufactured from 2014 to 2015. It features a 22 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear EZT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 190 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 73 in (185 cm) |
|---|---|
| Height | 39 in (99 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5 |
Fuel
| Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|