Simplicity
ZT1500 24/46
Lawn tractor · 24 hp
SimplicityZT1500 24/46
The Simplicity ZT1500 24/46 is a lawn tractor. It features a 24 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 545 lbs (247 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00x4.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.00x10.0 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
46" Mower deck
| Mower Deck | 46 in (116 cm) |
|---|