Simplicity
ZT16
Lawn tractor · 1999–2003 · 16 hp
SimplicityZT16
The Simplicity ZT16 is a lawn tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Kohler CV16S engine, and hydrostatic differential steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV16S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 27.9 ci (457 cc) |
| Bore | 3.42 in (87 mm) |
| Stroke | 3.03 in (77 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton 778 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 61.5 in (156 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 43.5 in (110 cm) |
| Wheelbase | 43.75 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 620 lbs (281 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.5-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic differential |
|---|