Simplicity
ZT18
Lawn tractor · 1999–2003 · 18 hp
SimplicityZT18
The Simplicity ZT18 is a lawn tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Vanguard 350777 engine, and hydrostatic differential steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 350777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.75 ci (569 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton 778 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 61.5 in (156 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 43.5 in (110 cm) |
| Wheelbase | 43.75 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 670 lbs (303 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3.25 gal (12.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic differential |
|---|
Attachments
50" Mower deck
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|