Simplicity
ZT1844
Lawn tractor · 2004–2005 · 18 hp
SimplicityZT1844
The Simplicity ZT1844 is a lawn tractor manufactured from 2004 to 2005. It features a Kohler CV493 engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV493 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 29.9 ci (490 cc) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 3.03 in (77 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear BDP-10A/HGM-12P |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 48.5 in (123 cm) |
Weight
| Weight | 712 lbs (322 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.0-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-10 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Attachments
44" Mower deck
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|