Simplicity
ZT2000 26/52
Lawn tractor · 2011–2013 · 26 hp
SimplicityZT2000 26/52
The Simplicity ZT2000 26/52 is a lawn tractor manufactured from 2011 to 2013. It features a 26 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear EZT |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 554 lbs (251 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00x4.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.00x9.50 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|