Simplicity
ZT2050
Lawn tractor · 2004–2005 · 20 hp
SimplicityZT2050
The Simplicity ZT2050 is a lawn tractor manufactured from 2004 to 2005. It features a Vanguard engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.75 ci (569 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear BDP-10A/HGM-12P |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 48.5 in (123 cm) |
Weight
| Weight | 723 lbs (327 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.0-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-10 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Attachments
50" Mower deck
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|