Simplicity
ZT3000 24/44
Lawn tractor · 2008–2011 · 24 hp
SimplicityZT3000 24/44
The Simplicity ZT3000 24/44 is a lawn tractor manufactured from 2008 to 2011. It features a Briggs & Stratton 44M777 engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 44M777 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 712 lbs (322 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.00-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.00-10 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Attachments
44" Mower deck
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|