Simplicity
ZT3500 25/48
Lawn tractor · 2014–2015 · 25 hp
SimplicityZT3500 25/48
The Simplicity ZT3500 25/48 is a lawn tractor manufactured from 2014 to 2015. It features a 25 hp engine. It uses a hydrostatic transmission.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 350 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Height | 63 in (160 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|