Simplicity
ZT3500 27/48
Lawn tractor · 2012–2013 · 27 hp
SimplicityZT3500 27/48
The Simplicity ZT3500 27/48 is a lawn tractor manufactured from 2012 to 2013. It features a 27 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 724 lbs (328 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|