IMT
579
Farm tractor · 75 hp
IMT579
The IMT 579 is a farm tractor. It features a S 44A engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | S 44A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 247.7 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Torque Peak | 198 lb-ft (268.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 4,630.5 lbs (2,100 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 157.1 in (399 cm) |
|---|---|
| Height | 71.3 in (181 cm) |
| Wheelbase | 87.8 in (223 cm) |
Weight
| Weight | 7,537 lbs (3,418 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|