Lanz
100
Farm tractor · 1962–1966 · 18 hp
Lanz100
The Lanz 100 is a farm tractor manufactured from 1962 to 1966. It features a John Deere engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | John Deere |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 72.1 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Weight
| Weight | 2,750 lbs (1,247 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,750 lbs (1,247 kg) |
Steering
| Type | manual |
|---|