Lanz
D2416
Farm tractor · 1955–1960 · 24 hp
LanzD2416
The Lanz D2416 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1960. It features a Lanz engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 159.6 ci (2.6 L) |
| Bore | 5.51 in (140 mm) |
| Stroke | 6.69 in (170 mm) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 1,050 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-36, 10-28 |
Steering
| Type | manual |
|---|