Lanz
500
Farm tractor · 1960–1966 · 42 hp
Lanz500
The Lanz 500 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1966. It features a 42 hp engine, and manual steering. The transmission is a constant mesh type with 10 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 144.5 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Power Gross | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Rated | 42 hp (31.3 kW) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 3 reverse |
| Available Options | 10-speed constant mesh |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Weight
| Weight | 4,550 lbs (2,063 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,550 lbs (2,063 kg) |
Fuel
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|