Lanz
700
Farm tractor · 1962–1966 · 53 hp
Lanz700
The Lanz 700 is a farm tractor manufactured from 1962 to 1966. It features a John Deere engine, and manual steering. The transmission is a constant mesh type with 10 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | John Deere |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165.1 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Power Gross | 53 hp (39.5 kW) |
| Power Rated | 53 hp (39.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5.8 qts (5.5 L) |
| Coolant Capacity | 12.15 qts (11.5 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 32.8 qts (31 L) |
| Available Options | 10-speed constant mesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Pressure | 2,200 psi (151.7 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 1,764 lbs (800 kg) |
Dimensions
| Length | 133.5 in (339 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 62.6 in (159 cm) |
| Wheelbase | 76.8 in (195 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 53.2 in (135 cm) |
Weight
| Shipping | 4,775 lbs (2,165 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-32, 9-32, 11-28, 9-36, 13-28 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|