Lanz
D1666
Farm tractor · 1955–1955 · 16 hp
LanzD1666
The Lanz D1666 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1955. It features a MWM engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | MWM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 76.28 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |