Lanz
300
Farm tractor · 1960–1966 · 27 hp
Lanz300
The Lanz 300 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1966. It features a 27 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 144.5 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.62 in (92 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power Rated | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three gears in three ranges, plus reverse range, with an overdrive gear. |
| Available Options | 10-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 1.9 gpm (7.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Dimensions
| Length | 133.5 in (339 cm) |
|---|---|
| Height | 60.2 in (152 cm) |
| Wheelbase | 76.8 in (195 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
Weight
| Shipping | 4,040 lbs (1,832 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-18, 11-28, 9-32 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|