Lanz
D1206
Farm tractor · 1958–1960 · 12 hp
LanzD1206
The Lanz D1206 is a farm tractor manufactured from 1958 to 1960. It features a Lanz engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 32.5 ci (0.5 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 96.1 in (244 cm) |
|---|---|
| Width | 57.1 in (145 cm) |
| Height | 54.5 in (138 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
| Rear Tread | 49.2 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 1,698 lbs (770 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-24, 7-24, 8-24 |
Steering
| Type | manual |
|---|