Lanz
D2538
Farm tractor · 1937–1954 · 53 hp
LanzD2538
The Lanz D2538 is a farm tractor manufactured from 1937 to 1954. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power Gross | 53.9 hp (40.2 kW) |
| Power Rated | 53.9 hp (40.2 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed |